Wielokrotnie wspominaliśmy o budowie domu według projektów domów pasywnych. Jest to szczególny typ budowy domu energooszczędnego, który stosuje dość radykalne metody działania – wpływa nie tylko na zastosowane technologie, ale także wymusza pewną estetykę budynku (np. warto wiedzieć, że w domach pasywnych najbardziej pożądane jest tworzenie budynków z brył).
Przy budynkach pasywnych musimy być świadomi, że nie wykorzystujemy niezwykłych materiałów – to te same materiały, jakie stosowane są w realizacji projektów domów tradycyjnych czy nowoczesnych. Wysokie koszty, jakie pociągają ze sobą domy pasywne, związane są przede wszystkim z potrzebą zakupu rekuperatora, pompy ciepła czy kolektorów słonecznych – każdy z tych elementów jest niezwykle kosztowny. Choć z roku na rok stają się one coraz tańsze, wciąż stanowią znaczy procent samej inwestycji.
Czysto statystycznie i liczbowo – budowa domu pasywnego (oczywiście, w zależności od zastosowanych materiałów i zastosowanych rozwiązań) może być droższa od budowy domu tradycyjnego czy energooszczędnego o 10%, a nawet 30 (!) %.
W Polsce, choć coraz częściej spotykamy się z zainteresowaniem energooszczędnych projektów domów, budynku pasywne wciąż nie są aż tak popularne, a sama idea nie jest aż tak rozpowszechniana i ceniona. Wynika to nie tylko z wyższych nakładów inwestycyjnych, o których wspominaliśmy, ale także z powątpiewania w to, czy faktycznie w przyszłości koszty eksploatacji będą niższe, trwałość domu lepsza, a komfort mieszkania zauważalny. Na razie w Polsce nie mamy dopłat do budowy domów pasywnych (choć pojawiają się możliwości otrzymania dodatkowego dofinansowania, jeśli np. zdecydujemy się na kupno kolektorów słonecznych), ale dzieje się to już w innych krajach Unii Europejskiej, także w krótkim czasie może to spotkać także i nas.
Energooszczędny projekt domu a pompa ciepła
Stając przed wyborem energooszczędnego projektu domu, musimy zwrócić uwagę na szereg różnych elementów i metod, które się z nim wiążą. Z pewnością energooszczędne domy kojarzą nam się z projektami domów nowoczesnych – żeby nie powiedzieć nawet: projektami domów luksusowych. To ostatnie stwierdzenie bierze się stąd, że energooszczędne projekty domów często bywają bardzo drogie – przynajmniej na samym początku, bo z czasem nasz portfel wyraźnie docenia to, ile udaje nam się zaoszczędzić.
Jednym z możliwości stosowania energooszczędnego projektu domu jest budowa domu pasywnego. W takim budownictwie możemy, przykładowo, zainstalować pompę ciepła.
Jest to nowoczesne urządzenie, które jest również zintegrowane z centralą rekuperacyjną i kolektorami słonecznymi. Posłuży ona nie tylko do ogrzania i wentylacji wszystkich pomieszczeń w naszym domu, ale także zaspokoi nasze potrzeby i zapotrzebowanie na ciepłą wodą użytkową. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja w pompę ciepła ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy faktycznie mamy wysokie zapotrzebowanie na energię – w innym przypadku mogą to być niepotrzebnie wydane pieniądze, które mogliśmy zainwestować w coś bardziej dla nas sensownego.
Pompa cieplna jest zasilana prądem elektrycznym – ciepło pobierane jest jednak z gruntu, wody lub powietrza (czyli, ogólnie rzecz ujmując: z tzw. „dolnego” źródła ciepła). Energia, która jest pobierana, kumuluje się w wymienniku ciepła. W dalszym etapie energia ta przekazywana jest do tzw. „górnego” źródła ciepła – czyli, na przykład, systemu ogrzewania podłogowego, które możemy mieć w naszym salonie czy sypialni.
Czysto statystycznie – z 1kW pobranej mocy, nasze urządzenie zyskuje nawet 4kW mocy grzewczej. To o cztery razy więcej!
Z pewnością kupno pompy jest inwestycją drogą, ale jeśli mamy takie zapotrzebowanie – na pewno docenimy jej posiadanie. Warto przyjrzeć się także innym projektom domów energooszczędnych i zdecydować się na takie metody i technologie, które najbardziej nam odpowiadają.
Jaki rekuperator będzie dla mnie najlepszy?
Decydując się na projekt domu energooszczędnego, warto wziąć pod uwagę ideę domu pasywnego. Na pewno będzie to projekt domu nowoczesnego, bardzo innowacyjnego, ale technologie, które drzemią w domu pasywnym, z pewnością doceni każdy, kogo interesują nowe i kreatywne metody.
Jednym z elementów, na jaki musimy się natknąć, dobierając pasujące puzzle to naszego domu pasywnego, jest dobry rekuperator. Warto poświęcić mu należytą wagę, bo źle dobrany bardziej nam może zaszkodzić niż pomóc: warto w związku z tym dopytać się o pomoc fachowców. Niemniej, mimo fachowej pomocy – powinniśmy mieć także podstawową wiedzę z tego zakresu.
Dobierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na wskaźnik odzysku ciepła i rodzaje wymiennika. Jeśli chodzi o to drugie – najpopularniejsze są wymienniki krzyżowe (cechujące się cichą pracą, brakiem ruchowym – a więc potencjalnie awaryjnych – elementów i separacją strumieni powietrza). Innym rodzajem są wymienniki obrotowe – zaletą takiego wymiennika z pewnością jest odzysk wilgoci z wywiewanego powietrza, brak konieczności wymiany kasety na letnią czy brak wykraplania.
Przy doborze rekuperatora powinniśmy wziąć pod uwagę również dobranie izolacji termicznej, która zagwarantuje nam dużą efektywność cieplną produktu, a także dobranie izolacji akustycznej, która zapobiegnie nam przenoszenie się odgłosów pracy urządzenia po wszystkich kanałach wentylacyjnych.
Ważne są także elementy ochronne, które zabezpieczą nasze nagrzewnice wodne przed zmarznięciem (i te elektryczne przed przegrzaniem),
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy związane z samym użytkowaniem rekuperatora – czyli takie elementy jak okres i warunki gwarancji, atesty higieniczne czy opinie innych użytkowników, które w obecnej dobie komputerów łatwo znaleźć w Internecie. Przestudiowanie tych informacji pozwoli nam na lepszy wybór idealnego dla nas produktu.
Energooszczędny projekt domu – grzanie przez wentylację?
Poruszając się w temacie projektowania domu pasywnego – należy jeszcze raz, pokrótce, przypomnieć jego ideę. Ideą domu pasywnego jest pozyskiwanie energii z otoczenia i wykorzystywanie jej zamiast tradycyjnie przyjętych form. Początkowo stanowiła zaledwie ciekawostkę, z czasem stała się technologią coraz częściej braną pod uwagę przy budowie kolejnych domów.
Jak wspomnieliśmy, ale tym razem powiemy to bardziej dosadniej: idea domu pasywnego wyklucza tradycyjną instalację centralnego ogrzewania i (również tradycyjnych) grawitacyjnych metod wentylacji powietrza. Z pozoru brzmi jak metoda, która nie ma racji bytu – warto się jej jednak bliżej przyjrzeć.
Jeśli w naszym domu jest wentylacja grawitacyjna (czy jakakolwiek wentylacja mechaniczna, bez odzysku ciepła) – nie możemy mówić o domu pasywnym. Tak samo jak nie możemy mówić o takim budownictwie, jeśli mamy zamontowane okienne nawiewniki. Aby być domem pasywnym, musi on być wyposażony w wydajny system wentylacji nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła.
Służy do tego rekuperator – centrale z odzyskiem ciepła – i służy nie tylko do ogrzewania nawiewanego powietrza ciepłem pobranym z powietrza wywiewanego. W lato ciepłe powietrze, które nawiewa nam się do pomieszczeń, może być schładzane zimnym, pobranym z gruntownego wymiennika ciepła. Rekuperatory są coraz popularniejsze – na pewno ma to związek z budownictwem energooszczędnym; z pewnością doceni je każdy, kto ceni sobie odzysk ciepła z instalacji wentylacyjnej. Ważna jest również ekonomiczność rekuperatorów – jeśli odzyskujemy ciepło, wiąże nam się to z niższym zużyciem energii, a w dalszej perspektywie: istotnych oszczędnościach, które z łatwością możemy zauważyć już po roku użytkowania.
Najnowsze komentarze