Nietrzymanie moczu – kobiece wstydliwe problemy, leczenie

Mimowolne oddawanie moczu niezależne od świadomej decyzji danej osoby nazywamy nietrzymaniem moczu. Różne są przyczyny nietrzymania moczu. Jest to dolegliwość bardzo krępującą i utrudniającą codzienne życie. Zazwyczaj nietrzymanie moczu występuje u osób starszych, ale nie jest to regułą. Choć wiele osób traktuje to jako coś normalnego w starszym wieku, to nie jest to podejście właściwe. Należy jak najszybciej odkryć przyczyny nietrzymania moczu oraz podjąć prawidłowe leczenie tej dolegliwości. Jeśli prawidłowo określimy powody będziemy mogli je usunąć i pozbyć się tej kłopotliwej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu może przydarzyć się każdemu w każdym wieku niezalezienie od płci, choć zazwyczaj zdarza się u osób starszych, częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Rzadko jednak zgłaszają one taki problem lekarzowi, ze względu na to,że się wstydzą. Zagrożenie wystąpienia takich objawów zwiększa się często u kobiet po ciąży. Dodatkowe przyczyny stanowić mogą także otyłość i menopauza.

Możemy wyróżnić trzy typy nietrzymania moczu jak: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z nagłym parciem, nietrzymanie moczu z przepełnienia. Najczęściej występuje ten pierwszy typ. Spowodowany jest on osłabieniem mięśni dna miednicy, które dbają o prawidłowy zacisk cewki moczowej. Nietrzymanie moczu z naglącym parciem spowodowane jest nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Występuje wtedy zazwyczaj nagła potrzeba oddania moczu. Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia z kolei spowodowane jest przeszkodzą w odpływie moczu z pęcherza, który jest wypełniony.

Niekiedy nietrzymanie moczu występuje również jako efekt uboczny przy zapaleniu pęcherza, niektórych lekach, napojach alkoholowych i kofeinowych, czy spożywaniu cytrusów. Różnie działają one na nasze ciało i mogą być moczopędne. Jeśli zauważymy u siebie objawy związane z nietrzymaniem moczu należy zgłosić się do lekarza i podzielić się z nim swoimi wątpliwościami doradzi on i postawi diagnozę, zazwyczaj przepisze leki, które pozwolą usunąć dolegliwość. Może wprowadzić też zmiany w naszej diecie, mniej kawy, alkoholu, a może każe ćwiczyć mięśnie Kegla.